Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

Emine Akbucak ve Tristan Zilberman'ın "Köprüden Köprüye" Fotoğraf Sergisi Od'A Sanat Galerisi'nde 21 Kasım saat 18.30'da açılıyor...

"Köprüden Köprüye"

21 Kasım - 12 Aralık 2013

Sainte Pulchérie Lisesi Fransız fotoğraf sanatçısı Tristan Zilberman'a okulun sanat galerisinde bir sergi açma teklifinde bulunduğunda, Zilberman bir kaç aydır bir köprü hikayesi üzerine çalışıyordu: Eski bir asma köprünün rehabilitasyonu ve bu köprünün Himalaya yaya köprüsüne dönüştürülmesiyle ilgili bir foto röportaj... Bu çalışma ile Boğaz'ın ve Haliç'in farklı yakalarına kurulmuş, iki kıtayı birbirine bağlayan köprüleriyle İstanbul arasında bir bağ kurmamak mümkün mü? Doğu ile Batı arasında, iki halk ile iki kültür arasında, modern köprüler, eski ve efsanevi köprüler arasında...

Emine Akbucak ise, Pont Neuf'ü anımsadı. Ile de la Cité yakınlarında, Seine Nehri'nin üzerindeki bu köprü, Paris'in 5. Bölgesi'nde, Dauphine sokak, 10 numaralı dairesine çok yakın bir konumdaydı. Akbucak, iki yaka arasındaki zorunlu geçişi, Paris'te yaşadığı her gün kullanmıştı. Bu nedenle Pont Neuf, fotoğrafçının ilham kaynağı oldu. Sanatçı, köprünün altına yansıyan mevsim renkleriyle, kıyılarındaki değişken renklerle ve aynı zamanda suyun hareketleri, kabarma ve çekilmesiyle ilgilendi. Böylelikle, Ile Saint Louis ve civarındaki semtler, su temalı fotoğrafların deneyimlendiği mekanlar haline geldi. 10 yılı aşkın süredir devam etmekte olan bu çalışma, yeni köprülerle, özellikle de İstanbul'un köprüleriyle zenginleşti.

İlham kaynağı olarak köprüler sanatın her alanında tükenmeyen bir konudur. İki yaka, iki coğrafi bölge arasındaki bir yapının ötesinde köprü, bağı da temsil eder. İki yakayı birleştirerek sınırları ortadan kaldırır, rastlantılara ve aktarıma olanak sağlar. Sembolik olarak geçişi temsil eder.

Köprüden Köprüye, bir zorlukla yüzleşmek, bilinmeyeni, ötekini ve ötesini tanımaya yönelmektir. Bir geçiş ritüeli olarak, değişim ve dönüşümü simgeler. Bir durumla, bir diğeri arasındaki kırılmaya işaret eder.

Fotoğraf sanatçıları Emine Akbucak ve Tristan Zilberman, bizleri aynı temaya iki özgün bakış açısıyla yaklaşmaya davet ediyor.

Bu sergide, İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Müzikolog Dr. İlke Boran tarafından köprü temalı bir ses tasarımı gerçekleştirilecektir.

Sergiden elde edilen satış gelirinin %20'si Şişli'deki Lape Hastanesi'ne bağışlanacaktır.

"Köprüden Köprüye"
Emine Akbucak, Tristan Zilberman
21 Kasım-12 Aralık 2013
Galeri Od’A-Ouvroir D’Art/ Sainte Pulchérie Fransız Lisesi
Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi- Cumartesi 09.00-18.00 (Çarşamba hariç)
Çukurluçeşme sok. No : 7 Küçükparmakkapı
BEYOĞLU-İSTANBUL

---------------

L'exposition photographique "D'un pont à l'autre" d'Emine Akbucak et Tristan Zilberman'ın ouvre ses portes dans la galerie Od'A-Ouvroir d'Art le 21 novembre à 18h30.

D'un pont à l'autre

21 novembre - 12 décembre 2013

Quand le Lycée Sainte Pulchérie a proposé au photographe français Tristan Zilberman de venir exposer dans sa galerie, celui-ci était plongé depuis plusieurs mois dans une histoire de pont : un reportage photographique sur la réhabilitation d'un vieux pont suspendu et sa transformation en passerelle himalayenne. Comment ne pas faire de lien entre ce travail et Istanbul : cette ville bâtie de part et d'autre du Bosphore et de la Corne d'Or, avec ses ponts reliant deux continents ? Des ponts modernes, des ponts anciens et légendaires, jetés entre Orient et Occident, entre deux peuples et deux cultures.

Emine Akbucak, artiste turque a, quant à elle, pensé au Pont Neuf. Ce pont qui traverse la seine au niveau de l'Ile de la Cité, se situait tout près de son immeuble, au N° 10 de la rue Dauphine dans le VI° arrondissement de Paris. Passage obligé entre les deux rives, elle l'a parcouru chaque jour de sa vie parisienne. Le Pont Neuf a été dès lors, pour la photographe, un sujet d'inspiration. Elle s'est intéressée aux couleurs des saisons reflétées sous le pont, à la lumière changeante depuis ses berges, mais aussi aux mouvements de l'eau, ses flux et reflux. L'Ile Saint Louis et les quartiers qui l'entourent sont alors devenus un terrain d'expérimentation photographique sur le thème de l'eau. Ce travail poursuivi depuis maintenant plus de 10 ans, s'est enrichi avec de nouveaux ponts, et notamment des ponts d'Istanbul.

Le pont en tant que source d'inspiration est donc un sujet inépuisable pour toute forme d'art...Au-delà d'une construction entre deux rives, deux lieux géographiques, le pont représente aussi le lien. En rapprochant les bords d'une brèche, il abolit une frontière, il permet la rencontre et l'échange. Symboliquement, il représente le passage.

Passer le pont, c'est se confronter à une épreuve, c'est aller à la rencontre de l'inconnu, de l'autre ou de l'au-delà... Comme un rite de passage, il est symbole de transition et de transformation. Il marque la rupture entre un état et un autre.

Les photographes Emine Akbucak et Tristan Zilberman nous invitent dans cette exposition, à aborder la thématique avec deux regards singuliers.

A l'occasion de cette exposition, une création sonore sur la thématique du pont sera proposée par Dr. Ilke Boran, musicologue, enseignant au conservatoire national de musique Mimar Sinan d'Istanbul.

20 pourcent des bénéfices des ventes effectuées durant l'exposition seront offerts à l'Hôpital de la Paix de Şişli.

D'un pont à l'autre
Emine Akbucak, Tristan Zilberman
21 novembre-12 décembre 2013
Galeri Od’A-Ouvroir D’Art/ Lycée Français Sainte Pulchérie
Visites : du lundi au samedi de 9h00 à 18h00 sauf les mercredis
Çukurluçeşme sok. no 7 Küçükparmakkapı
BEYOĞLU-ISTANBUL

Sergi : Köprüden Köprüye - Exposition : D'un pont à l'autre
Sergi : Köprüden Köprüye - Exposition : D'un pont à l'autre
Tag(s) : #Üyeler Özel Vagonu-Compartiment des membres

Partager cet article

Repost 0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :