Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

Maçka Sanat Galerisi ile Galeri Od’A-Ouvroir d’Art Tarafından Düzenlenen "Türkiye’den Yeni Nesil, Genç Çağdaş Sanatçılar" Yarışması

Lisemizin sanat galerisi Od’A-Ouvroir d’Art bu yıl, İstanbul’un en eski çağdaş sanat galerilerinden biri olan Maçka Sanat Galerisi ile birlikte "Türkiye’den Yeni Nesil, Genç Çağdaş Sanatçılar" adlı yarışmayı başlatıyor. Yarışmayı kazanan sanatçı, ünlü Cité internationale des Arts Paris’te, bir sanatçı rezidansı ile ödüllendirilecek. Yarışmaya aday çağrısı 18 Haziran tarihinde başlamıştır.

Görsel sanatçılara açık olan bu yarışma, genç sanatçıların eserlerini Sainte Pulchérie Lisesi’nin sanat galerisi "Od’A-Ouvroir d’Art"ta Mart 2015 tarihinde sergilemek suretiyle, onların eserlerini öne çıkartarak, okulumuz öğrencilerine ve kamuya tanıtma imkanı sağlayacaktır.

Profesyonel çağdaş sanatçılardan oluşan bir jüri tarafından seçilecek olan sanatçı, Fransa’da 3 Temmuz 2015 ile 27 Ağustos 2015 tarihleri arasında Cité internationale des Arts Paris’te gerçekleşecek olan bir sanatçı rezidansı ile ödüllendirilecektir. Sanat çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla, kendisine bir sanatçı atölyesi tahsis edilecektir. Geçmişte, Komet, Hüseyin Sermet, Utku Varlık, Selda Asal, İdil Biret, Handan Börüteçene, Fikret Atay ve İnci Eviner gibi dünyaca ünlü Türk sanatçıları da orada konuk edilmişlerdir.

Onur konuğu Daniel Buren olan yarışmanın jürisi, Sarkis, Emre Baykal, Evrim Altuğ, Seyhun Topuz, Serhat Kiraz gibi profesyonellerden oluşmaktadır.

Onur konuğu Daniel Buren: Paris’teki Palais-Royal’in bahçesinde bulunan ünlü "Buren Kolonları"nın yaratıcısı olan Buren, hem Fransa’da hem uluslararası sanat sahnesinde, günümüzün en ünlü çağdaş sanatçılardan birisidir.

Sarkis: İstanbul doğumludur, 1964 yılından beri Paris’te yaşamaktadır, flu halüsinojenik etkili enstalasyonlarıyla bilinmektedir. Eserlerinde resim, heykel, fotoğrafik ve filmik görüntü ve ses çalışmalarını harmanlamaktadır.

Emre Baykal: Arter’in Sergiler Direktörü ve Küratörüdür.

Evrim Altuğ: Serbest sanat eleştirmenidir.

Seyhun Topuz: Türk heykel sanatının en önemli figürlerinde biridir, soyut geometrik formlardan oluşan eserleri ve versyonları ile tanınmaktadır.

Serhat Kiraz: Kavramsal sanatın lideri olarak tanınmaktadır. Resim, kolaj, suluboya, heykel ve ayrıca farklı biçimlerde kullanılan nesneler, enstalasyonlar ve filmlerden oluşan çok renkli bir sanatı vardır.

Yarışma şartnamesine ekte yer almaktadır.

Önemli:
Yaş : 25 - 35
Dosyaların son teslim tarihi: 10 Aralık 2014
Jüri tarafından seçilen finalistlerin bildirimi: 14 Ocak 2015 haftası
Seçilen finalistlerin eser gönderimi: 2 - 6 Mart 2015
Kazanan sanatçının ilan edilmesi: 24 Mart 2015
Od’A-Ouvroir d’Art Galerisi’nde sergi: Mart 2015 sonu
Cité internationale des Arts’da sanatçı rezidansı: 3 Temmuz 2015 - 27 Ağustos 2015

Daha fazla bilgi alabilmek için: www.sp.k12.tr

------

Concours "Jeunes artistes contemporains de Turquie, nouvelle génération" organisé par Maçka Sanat Galerisi et la galerie Od’A-Ouvroir d’Art

Cette année, la galerie d’art du lycée, Od’A-Ouvroir d’Art, s’associe avec Maçka Sanat Galerisi, l’une des plus anciennes galeries d’art contemporain d’Istanbul pour organiser le concours "Jeunes artistes contemporains de Turquie, nouvelle génération".

Le gagnant sera récompensé par une résidence d’artiste à la célèbre Cité internationale des Arts de Paris. .

Ce concours "Jeunes artistes contemporains de Turquie, nouvelle génération" est organisé par Maçka Sanat Galerisi et la galerie d’art du lycée, Od’A-Ouvroir d’Art, avec le soutien de la Cité internationale des Arts Paris, l’Institut Français de Turquie à Istanbul, l’Association Simit et la société Pirgi İnşaat.

Le concours, ouvert aux artistes plasticiens, permettra de faire découvrir aux élèves du lycée ainsi qu’au grand public, de jeunes artistes et de mettre leur travail en valeur en exposant leurs œuvres dans la galerie "Od’A-Ouvroir d’Art" au mois de mars 2015.

Le lauréat, choisit par un jury de professionnels du milieu de l’art contemporain, pourra bénéficier d’une résidence d’artiste en France du 3 juillet au 27 août 2015, dans la célèbre Cité internationale des Arts de Paris. Un atelier d’artiste sera mis à sa disposition pour faciliter son travail de création. Des artistes turcs de renommée internationale tels que Komet, Hüseyin Sermet, Utku Varlık, Selda Asal, Idil Biret, Handan Börüteçene, Fikret Atay et Inci Eviner y ont déjà été accueillis.

Le jury, dont l’invité d’honneur est Daniel Buren, est composé de professionnels de l’art dont Sarkis, Emre Baykal, Evrim Altuğ, Seyhun Topuz, Serhat Kiraz.

Daniel Buren, invité d’honneur,, et créateur des fameuses "Colonnes de Buren" de la cour du Palais-Royal de Paris, est à l’heure actuelle l’un des artistes les plus renommés, tant en France que sur la scène artistique internationale.

Sarkis, né à Istanbul, vit à Paris depuis 1964 et est connu pour ses intallations au flou hallucinogène. Son œuvre est fondée sur la pratique de l’installation où s’entremêlent la peinture, la sculpture, l’image photographique, filmique et le son.

Emre Baykal, Directeur des expositions d’Arter et curateur.

Evrim Altuğ, Critique d’art indépendant.

Seyhun Topuz, l’une des figures les plus importantes de la sculpture turque, réputée pour ses œuvres aux formes géométriques abstraites et ses variations.

Serhat Kiraz est considéré comme leader dans le milieu artistique conceptuel. Son œuvre, très variée, est faite de peintures, collages, aquarelles, sculptures mais aussi d’objets détournés, d’installations et de films.

Principales dates à retenir :
Age : 25 - 35 ans
Date limite d’envoi des dossiers de candidature : 10 décembre 2014
Annonce des finalistes sélectionnés par le jury : semaine du 14 janvier 2015
Envoi des œuvres : 2 - 6 mars 2015
Annonce du gagnant : 24 mars 2015
Exposition à la galerie Od’A-Ouvroir d’Art : fin mars 2015
Résidence d’artiste à la Cité internationale des Arts : 3 juillet - 27 août 2015

Un formulaire est à remplir en ligne sur www.sp.k12.tr

Türkiye’nin Genç Sanatçılarına Açık Bir Yarışma! - Un concours d’art ouvert aux jeunes artistes de Turquie !
Tag(s) : #-Yarışma wagonu-Wagon à concours

Partager cet article

Repost 0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :