Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

 Çocuklar için sanat atölyeleri...

 

DSC06520

 

Derneğimiz birkaç aydır Meral Joseph’in insiyatifinde İstanbul’un unutulmuş mahallelerindeki çocuklara sanat götürmeyi öngören bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirme çabasındaydı. Lokomotif üyeleri bu amaçla kullanmadıkları giysi ve kitapları, sanatçıların bağışladığı sanat çalışmalarını satışa sunarak gelirini bu projeye aktardı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Kadıköy Şubesi ile temasa geçilerek Lokomotif’in çocuklar için sanat atölyeleri düzenleyebileceği anlatıldı. Çok olumlu yaklaştılar ve ayda bir, Barbaros Mahallesi’ndeki eğitim merkezi’nde sanat atölyeleri düzenleme kararı aldık.

 

İlk atölye 12 Mart Pazar günü gerçekleştirildi. Yaşları 8-11 arasında değişen 13 çocuk, Kader, Melisa, Gül, Sinem, Dilan, Nazlı, Ahmet, Samet, İsmail, Mustafa, Melisa, Eda, Rojin, ressam Esra Kizir Gökçen yönetiminde gerçekleştirilen ilk atölyeye katıldı. Jülide Bigat ve Ayşe Gülay Hakyemez atölyede asistanlık görevini üstlendiler.

Esra Kizir Gökçen, çocuklara hayal evlerini inşa etmelerini önerdi. Herbiri heyecanla karton küp maketleri kesti, mum boya ile boyadı ve yapıştırarak küp evlerini tamamladı. Kapısı, pencereleri çizilmiş, fantastik formlarla boyanmış rengarenk neşeli küp evler çıktı ortaya. Atölye bittiğinde bize sarılıp öpmek istedi her biri… Birlikte güzel fotoğraflar çektirdik. Ellerinde küp evleri neşeyle ayrıldılar bizden. Ailelerine göstermek için acele ediyorlardı.

Bu çok güzel öğleden sonrasını mümkün kılan başta Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kadıköy Şubesi Eğitim Komisyonu Sorumlusu Güzin Gürsoy’a ve Lokomotif üyelerine teşekkür ediyoruz.

 

Bir sonraki atölyede yeralmak isteyen sanatçılar ve onlara gönüllü asistanlık yapmak isteyen üyelerimiz julideb@yahoo.com adresine mail atabilirler…

 

Album

 

--------------------------------------

Des ateliers d'art pour les enfants...

 

Image0011

 

Depuis quelques mois notre association, sous l’iniative de Meral Joseph, a le projet de développer une branche sociale à l’attention des enfants défavorisés, d’amener l’art dans les quartiers oubliés d’Istanbul, d’aller à la rencontre des jeunes. Dans cette perspective, des membres de Lokomotif ont organisé des ventes de vêtements, de livres et oeuvres d’art afin de récolter des fonds pour financer des ateliers d’art. Lokomotif s’est adressée à l’association Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği afin de leur proposer d’animer des ateliers auprès des enfants de leurs centres. Ces ateliers auront lieu pour commencer une fois par mois dans le quartier de Barbaros sur la rive asiatique.

 

Kader, Melisa, Gül, Sinem, Dilan, Nazlı, Ahmet, Samet, İsmail, Mustafa, Melisa, Eda, Rojin ont participé dimanche 12 mars à notre premier atelier d’art plastique dirigé par l’artiste Esra Kizir Gökçen. Jülide Bigat et Gülay Hakyemez se sont proposées dans le rôle d’assistantes… Esra a invité les enfants à imaginer et à fabriquer la maison de leurs rêves en couleurs et en trois dimensions. Après avoir dessiné les maquettes sur des feuilles cartonnées, les enfants ont fabriqué un cube. Ils ont dessiné des portes et des fenêtres mais aussi des formes fantastiques pleines de couleurs et de gaité. A la fin de la séance, ils ont voulu se faire prendre en photo avec leurs professeurs puis se sont échappés en courant et en riant vers leurs maison pour montrer leurs maisons à leur famille, ils nous ont embrassé et serré dans leurs bras en sortant. Nous avons passé une belle après midi à leur côté et remercions tout spécialement Güzin Gürsoy, responsable du département éducation à Kadıköy pour l’association Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği et tous les membres Lokomotif qui ont oeuvré pour rendre cette journée possible.

 

Si toutefois vous souhaitez participer à un prochain atelier en tant qu’artiste ou assistant volontaire, merci de contacter Jülide Bigat julideb@yahoo.com.

 

Album photo

Tag(s) : #Çocuk Vagonu-Wagon des enfants

Partager cet article

Repost 0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :