Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

29 Temmuz - 03 Ağustos 2013

ATMOSFER SANAT PROJELERİ

Lokomotif sanatçıları Kerem Ağralıgil ve Taylan Akdağ III. Zeytinli Sanat Sempozyumu'nda....

Sanatçının ana sorunsalı maddeye biçim vererek onu bir öze taşımaktır. Sanatçı maddeye tasarladığı biçimi/ formu verdiği vakit, eserini yaratmış ve ona bir öz atfetmiş varsayar kendini. Bu tasarlama ve form verme sürecinde sanatçı eserine form vererek onu öze taşıyacak maddeleri kendisinin de bir uzantısı olduğu doğada bulacaktır. Bu nedenle, boşuna dememiştir Albrecht Dürer "Sanat doğanın içindedir ve Sanatçı bunu oradan çıkarabilendir."

Herhangi bir maddeye/bir nesneye/ bir şeye anlam veren, onu ortaya koyan, onun özünü oluşturan sadece kendisinde var olan özellikler; yani onun formudur. Herhangi bir nesne öteki nesnelerin sahip olmadığı özellikleri ile kendisini var eder ve kendisini diğerlerinden ayırt eder. Bu nedenle, öz maddede vardır. İşte, sanatçı sahip olduğu malzemeler ile sadece kendinde olan bir eseri ortaya çıkarır ve onu doğa ile yeniden bütünleştirerek kendi özüne geri dönmesini sağlar.

 

Atmosfer Sanatçıları olarak bizler doğanın bize bahşettiği maddeler ile yeni formlar ve özler yaratarak, doğadan almak değil doğaya katmak üzere 'Doğa-l Öz Biçim performansında yola çıkıyoruz. Amacımız, doğadaki özler dünyasına düşüncelerimiz ile anlamlı biçimler katmaktır.

 

Koordinatör : Özlem Gonca YALÇINKAYA AKDAĞ

 

SANATÇILAR

Taylan AKDAĞ
Hakan BAYER
Kerem AĞRALIGİL
Gönül DEMİRHAN
Deniz İPEKÇİ


-------------------

Les artistes membres de Lokomotif Kerem Ağralıgil et Taylan Akdağ participent au III. Symposium de l'art "Zeytinli"...

“L’art est dans la nature. L’artiste est celui qui peut l'en extraire..“  Albrecht Dürer

Les artistes du collectif "Atmosfer" s'investissent régulièrement dans des projets liés à la nature et des créations in-situe. Ils imaginent de nouvelles formes et fondamentaux à partir de matériaux offerts par la nature, pour les rendre ensuite à la nature elle même... Ils proposent pour cette 3ème édition du symposium Zeytinli une création intitulée “Nature-L Formes et Fondamentaux".

Coordinatrice:  Özlem Gonca YALÇINKAYA AKDAĞ

Artistes:

Taylan AKDAĞ
Hakan BAYER
Kerem AĞRALIGİL
Gönül DEMİRHAN
Deniz İPEKÇİ

 

 

 

 

DOĞA-L ÖZ BİÇİM - Nature-L Formes et Fondamentaux

"Sanat doğanın içindedir ve Sanatçı bunu oradan çıkarabilendir."

Tag(s) : #Üyeler Özel Vagonu-Compartiment des membres

Partager cet article

Repost 0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :