Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

Poster.jpg

 

"Moda'nın Yüzü" Fotoğraf sergisi
Yer:
    Moda Caddesi dükkanlari
Tarih:   9 – 24 Ekim 2009

 

AfisModaninyuzupetit.jpgReklam, moda ve basın sektörlerinden gelen üç fotoğraf sanatçısının görüntülediği 100 Moda’lı, portreleri ile bu serginin birer parçası olmayı kabul ettiler. Adil Gültekin, Muhsin Akgün ve Uğur Ataç’tan yıllardır Moda’da yaşayan bu insanları kendileri için önemli birer obje/eşya eşliğinde ya da özel ortamlarında fotoğraflamalarını istedik.

Sergi, her bir modelin çevre halkına herhangi bir köşe başında sunulması şeklinde düşünüldü. Bu portreler ışığında; normal insanlar, sanatçılar, entellektüeller, yaşamakta oldukları mahalleye tutkularını, aynı zamanda Moda’nın yüzünü ve tarihini de resmedecekler.

Portreler, Moda esnafının dükkanlarında ve sokaklarda gösterime sunulacak.Mahalle halkının günlük yaşamlarında muhabbetleri ve alışverişleri ile renk bulan yaşam alanları dükkanlar, bu çalışmanın doğal ortamını oluşturuyorlar.

 

Fransa’daki ‘Saison Turque’(Türk Mevsimi) etkinliklerinin de bir parçasını oluşturan, ‘Moda’nın Yüzü’ Sergisi 2010 Mart ayında Paris-La Frette sur Seine’de açılacak.

 

 

 

Katıldılar !

 

A LA TURKA
BARANOĞLU ET PAZARI
BAST CAFE
BEPPE PİZZA
BESİM KUAFÖR
BİZİM EV

BURCU ECZANESİ
DODO CAFE
DOKU
GÜVERTE CAFE
LİTA MANTI
MİLKA Ş
ARKÜTERİ

NUR KASAP
PERON
BAR
PİTA MANTI
SOSA
YENİ MODA ECZANESİ

 

Açılış

Ziyaret Tur Album

Festivalin Perde Arkası

Basında

............................

 

"Moda'nın Yüzü" Exposition photographique
Lieu : Les commerçants de la Moda Cad
Date : 9 au 24 octobre 2009

 

100 habitants de Moda se sont prêtés au jeu du portrait avec trois photographes issus du milieu de la mode, de l'industrie publicitaire et journalistique : Adil Gültekin, Muhsin Akgün, Uğur Ataç. Nous avons proposé aux trois artistes photographes de prendre les habitants en photo avec un objet intime ou dans un lieu qui revêt une importance particulière pour eux. L'exposition est conçue comme un jeu de cache cache où chacun se révèle aux autres au hasard des déambulations dans les rues de Moda. A travers ces visages, ceux de gens « ordinaires », d'artistes et d'intellectuels partageant l'amour d'un même quartier c'est aussi le visage de Moda et son histoire qui se révèle.

Les portraits photographiques seront accrochés chez les commerçants de quartier et dans les rues alentour. Les commerces sont des lieux de vie, de discussions et d'échanges qui dessinent avec les habitants l'identité d'un quartier. Les associer parait donc tout naturel.

 

L'exposition « Modan'in yüzü » participe au programme officiel de la Saison turque en France et sera présentée en mars 2010 à Paris-La Frette sur Seine.

 

Ils ont participé !
A LA TURKA
BARANOĞLU ET PAZARI
BAST CAFE
BEPPE PİZZA
BESİM KUAFÖR
BİZİM EV

BURCU ECZANESİ
DODO CAFE
DOKU
GÜVERTE CAFE
LİTA MANTI
MİLKA Ş
ARKÜTERİ

NUR KASAP
PERON
BAR
PİTA MANTI
SOSA
YENİ MODA ECZANESİ

 

Le vernissage

Visite guidée

Les coulisses du festival

La presse en parle !

  < >

« Bellek Defteri : Moda » Resim Enstalasyonu

 

Yer : The Art Studio  - Bahariye Cad. Sokullu Sok. Amaç Apt. No:6 Kadıköy / Türkiye
Tarih:  9-24 Ekim 2009
Açılış Kokteyl: 13 Ekim Salı 2009 18.00, “Karosri Kasap” Doğaçlama Dans ve Müzik

 

belleknew216 Düşünce ve Üretim Platformunun “Bellek Defterleri” projesinin ilki olan “Moda”; farklı disiplinlerden on beş sanatçının on yedi sayfa ile oluşturduğu dev bir defter. Her sanatçının Moda semtini kendi anlam yığınıyla yeniden tanımlaması ile ürettiği sayfalardan oluşan defter, izleyicinin yapıtlarla temas kurarak okuyabileceği bir düzlemde sergilenecek. Defterdeki sanatçılardan Stéphanie Parent & José Reina vegrubunun dans-müzik performansı ile açılışını ve kapanışı yapacak olan sergiyi 10.00-19.00 saatleri arasında izleyebilirsiniz.

 

 

Proje tasarım: Yasemin Erdin
Katılan sanatçılar:

Ali Yılmaz
Ayça Telgeren
Başak Bugay
Beyza Boynudelik
Elif Çimen
Işıl Gönen Eke
José Reina
Nur Gürel
Sayat Uşaklıgil
Seçil Erel
Sevgi Yanar
Stephanie Parent
Yasemin Erdin
Zeynep Akgün
Zeynep Cin Yeşildağ
Zuhal Aktan

 

 

............................

 

 "Le livre de la mémoire : Moda", Installation de peintures

 

Lieu : The Art Studio  - Bahariye Cad. Sokullu Sok. Amaç Apt. No:6 Kadıköy / Türkiye
Date : 9-24 Octobre 2009, Vernissage le mardi 13 octobre à 18h. Performance de la compagnie de danse “Karosri Kasap” avec les danseurs Stéphanie Parent et José Reina.


Une vingtaine d'artistes du collectif d'artistes 216 ont exploré le thème de la mémoire, de Moda et de ses habitants. A partir d'interviews sonores menées auprès des modèles ayant participé à l'exposition « Moda'nın yüzü » mais aussi d'images d'archives, de souvenirs collectés, les artistes ont élaboré un livre géant. Chaque page est une œuvre et interprète cette mémoire à travers le regard de l'artiste.
Une exposition sous forme d'installation accueillie dans la galerie « Studio » du designer graphiste américan Justin Eccles.

 

Conceptrice : Yasemin Erdin
Les artistes participants:

Ali Yılmaz
Ayça Telgeren
Başak Bugay
Beyza Boynudelik
Elif Çimen
Işıl Gönen Eke
José Reina
Nur Gürel
Sayat Uşaklıgil
Seçil Erel
Sevgi Yanar
Stephanie Parent
Yasemin Erdin
Zeynep Akgün
Zeynep Cin Yeşildağ
Zuhal Aktan

 


  < >


"Moda İzlenimleri" Fotoğraf sergisi

 

Yer:     Saint Joseph Lisesi sergi salonu, Kadiköy/Moda
Tarih: 13-30 Ekim 2009
Açılış: 15 Ekim 2009  18.30

 

selina.jpg‘Moda İzlenimleri’ Sergisi, Saint Joseph Lisesi öğrencilerinin fotoğraf sanatçısı Uğur Ataç ve okulun fotoğraf kulübü sorumlusu eğitmen Angelique Odelain eşliğinde gerçekleştirdikleri bir fotoğraf gezintisi sonucunda oluştu. Moda sokaklarından, şevkat, sıkıntı, oyun, kızgınlık, zaman, serserilik, kendini bırakmışlık, özgürlük, flört, moda…gibi görüntüler yansıdı fotoğrafçılık kulübü üyesi öğrencilerin objektiflerine…

 

 

 

 


Açılış

 

............................

 

"Moda impressions", exposition photographique

 

Lieu : salle d'expositions du Lycée Saint Joseph à Kadıköy/Moda
Date : 13-30 Octobre 2009

vernissage : jeudi 15 octobre 18.30

 

« Moda impressions » est l'exposition née des résultats d'une balade photographique réalisée avec les élèves du lycée Saint Joseph, l'artiste photographe Uğur Ataç et Angélique Odelain enseignante responsable du club photo du lycée. La tendresse, l'ennui, le jeu, la colère, le temps, le vagabondage, l'errance, la liberté, le flirt, la mode.... autant de thèmes que les élèves du club photographique ont illustré à travers les clichés pris dans les rues de Moda.

 


Vernissage 

 

     
Tag(s) : #Festival Vagonu-Wagon des festivals

Partager cet article

Repost 0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :