Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

image-Merih1.jpg

 

7.si düzenlenen Sanatçıların Baharı sizleri, 12-20 Nisan tarihleri arasında Sainte Pulchérie Lisesi’nde düzenlenen “Sanatçıların Baharı” sergisine davet ediyor. Sergi "İstanbul Accueil" derneği tarafından düzenlenmektedir. "Geçiş" temalı sergiye bu sene Lokomotif Derneği üyesi sanatçı Merih Yıldız katılıyor.

 

Merih Yıldız 1979 yılında İzmit'te doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 1998-2003 yıllarında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde öğrenim gördü. Prof. Mehmet Mahir, Prof. Cihat Aral, Prof. Şükrü Aysan, Y. Doç. Tanju Demirci eğitim hayatı boyunca hocaları oldu. Çeşitli yarışma ve karma sergilere katılan sanatçı çalışmalarına halen İstanbul'da devam etmektedir.

 

Merih Yıldız : "Resimlerime yaşadığım kentin ruhundan enstantaneler damıtıyorum. Bazen bir balıkçı teknesine vurmuş yalnızlığını, bazen sokaklarındaki sevgilinin aşklarını, entrikalarını, kalabalıkları ve kalabalık ruhların tek tek kentin dokusuna sinmiş izlerini ve bu izlerde bulduğum kendimi resmediyorum. Şehrin içinde acı-tatlı, iyi-kötü, güzel çirkin ne varsa, bütün bunlar bana senfonik bir İstanbul sunuyor. Bütün gayretim bu senfoniyi tuvalimde vücut buldurmak."

 

Kozmopolit, tanınmış ya da adından söz edilmeye başlanan 9 sanatçının katıldığı "Geçiş" teması altında toplanan eserler, Sainte Pulchérie Lisesi Sanat Galerisi Od’A-Ouvroir d’Art’ta sergilenmektedir.

İki kıtaya yayılan İstanbul’un zengin tarihi kontrastlar ve karışımlarla dolu. Belki de dünyanın en etkileyici şehirlerinden biri İstanbul...İstanbul’a yolu düşen biri, her an kendini bir yolculuğun içinde bulabilir. Serginin küratörleri sizleri yağlı boya, heykel, desen, fotoğraf, baskı gibi sanatçıların farklı araçlarla yorumladıkları bu temayı keşfe davet ediyor.

 

Bu sergi yalnızca bir tema etrafında düzenlenen estetik bir tasarı değil aynı zamanda sanatçılarla halk, İstanbul’da yaşayan uluslar arası topluluklarla Türk’ler arasında ayrıca sanatçıların kendi aralarında ve Lape Hastanesi arasında bir değişim anıdır. Satışlardan elde edilecek gelirin %30’u Sainte Pulchérie Lisesi ve öğrencilerinin bütün eğitim yılı boyunca bilhassa destek verdiği Lape Hastanesi’ne bağışlanacaktır.

 

12 Nisan Cuma günü saat 18.30’da düzenlenecek olan Sanatçıların Baharı açılışında sizleri aramızda görmeyi umuyoruz. Açılışta bulunamayacak olanlar ( ve daha sonra sergiyi ziyaret etmek isteyenler) 18 Nisan Perşembe günü Akşam Sunumu’na katılabilir ve bu vesileyle Takayoshi Sakabe’nin Japon dansı Butô performansını ve soul, rock ve blues sanatçısı Stéphanie Westdal’ın konserini izleyebilirler.

 

Sergi süresince sanatçılarla 16 Nisan Salı ve 19 Nisan Cuma tarihlerinde saat 13.15’te olmak üzere iki buluşma düzenlenecektir.

 

Sergi 12-20 Nisan tarihleri arasında görülebilir. İstanbul Accueil gönüllüleri sizlere karşılamak için sergi alanında hazır bulunacaklardır.

 

7.si düzenlenen Sanatçıların Baharı’na katılan sanatçılar: :

- Cemal Toy, izlenimci ressam

- Hughette Eyüboglu ve baskı atölyesi

- Innes Wellbourne, fotoğraf sanatçısı

- Kerim Yetkin, ressam (soyut resim)

- Laurence Neyrolles, ressam (ahşap üzerine)

- Merih Yildiz, dışavurumcu ressam

- Michel Berthaud, dessinatör ve grafiker

- Sevgi Cagal, heykeltraş

- Takayoshi Sakabe, Japon ressam

 

 

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi

"Sanatçıların Baharı", 12-20 Nisan 2013 tarihleri arasında keşfedilmeyi bekleyen bir sergi olarak "Od’A-Ouvroir d’Art" galerisinden bizlere sesleniyor. Sergi, pazar günü hariç her gün 12:00 - 20:00 saatleri arasında tüm halka açıktır.

 

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi Çukurluçeşme Sok. N7 Parmakkapı 34433 Beyoğlu - İstanbul

 

----------------

 

28-03-Invitationpetit.jpg

 

Le Printemps des artistes vous reçoit au Lycée Sainte Pulchérie du vendredi 12 au samedi 20 avril pour la 7ème édition de l’exposition Printemps des Artistes. L’exposition est organisée par l’association francophone Istanbul Accueil. Cette année, Merih Yıldız, artiste membre de Lokomotif participe à l'exposition !

 

 

Né à Izmit en 1979, Merih finit sa scolarité à Istanbul. Entre 1998 and 2003, il a étudié les beaux-arts à l’Université Mimar Sinan. Durant ses études, il a été l'élève de Prof. Mehmet Mahir, Prof. Cihat Aral, Prof. Şükrü Aysan, Y. Doç. Tanju Demirci. Il participe régulièrement à divers concours et exposition et poursuit actuellement son travail dans son atelier du quartier de Kadiköy à Istanbul.

 

Merih Yıldız : "Je tente de distiller l’esprit d’Istanbul dans mes peintures. L’amertume/la douceur, le bon/le mauvais sont comme une symphonie à laquelle je donne corps sur mes canevas." 

 

 Le thème du "Passage" sera proposé cette année par neuf artistes cosmopolites, renommés ou émergents à l’occasion de cette exposition organisée dans la galerie Od’A-Ouvroir d’Art du Lycée Sainte Pulchérie.

Etendue entre deux continents, l’historique ville d’Istanbul est riche en contrastes et mélanges. Istanbul est peut être l’une des ville les plus fascinante du monde... A chaque instant, celui qui y passe se voit transporter dans un voyage... Les organisatrices de l’exposition vous invitent à découvrir comment chaque artiste a interprété ce thème avec pour chacun des médiums d’expression variés : peinture, sculpture, dessin, photographie, estampe...

Cette exposition n’est pas simplement une proposition plastique autour d’un thème. C’est aussi le moment de l’échange: entre les artistes le public, les différentes communauté d’Istanbul internationales et turques, entre les artistes eux mêmes et avec l’Hôpital de la Paix. 30 % des produits des ventes seront remis à l’Hôpital de la Paix avec lequel le Lycée Sainte Pulchérie et ses élèves sont particulièrement impliqués.

 

Le vernissage du Printemps des Artistes aura lieu le vendredi 12 avril à 18h30. Ceux qui ne pourraient pas être présents (et ceux qui souhaiteront revenir!) pourront participer à la nocturne le jeudi 18 avril avec à cette occasion une performance de danse japonaise Butô de Takayoshi Sakabe et un concert de Stéphanie Westdal, chanteuse canadienne de soul, rock et blues. .

 

Durant l’exposition deux rencontres seront organisées avec les artistes: le mardi 16 et le vendredi 19 avril de 13h à 15h. L’exposition est ouverte du 12 au 20 avril de 12h à 20h. Les bénévoles d’Istanbul Accueil seront sur place pour vous accueillir.

 

Les artistes participants à cette 7ème édition sont:

Cemal Toy, peintre impressionniste

Hughette Eyüboglu et son atelier d’estampage

Innes Wellbourne, photographe

Kerim Yetkin, peintre abstrait

Laurence Neyrolles, peintre sur bois

Merih Yıldız, peintre expressionniste

Michel Berthaud, dessinateur et graphiste

Sevgi Cağal, sculptrice

Takayoshi Sakabe, peintre japonais

 

Lycée Français Sainte Pulchérie

"Le Printemps des artistes" une exposition à découvrir du 12 au 20 avril 2013 dans la galerie Od’A-Ouvroir d’Art.

Ouverture au grand public tous les jours de 12h à 20h sauf le le dimanche.

 

Lycée Français Sainte Pulchérie Çukurluçeşme Sok. N7 Parmakkapı 34433 Beyoğlu - İstanbul

Tag(s) : #Üyeler Özel Vagonu-Compartiment des membres

Partager cet article

Repost 0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :