Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

Burunda24-25-26Eylul2010002 Burunda24-25-26Eylul2010020.jpg

 

Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği’nin İstanbul Moda’da düzenlediği III. Burunda Sanat Festivali, 23 Eylül’de saat 16.00-21.00 arasında resim, müzik performanslarının yer alacağı sokak şenliği ile başlıyor.
Hacı Şükrü Sokak komşularını çoluk çocuk aynı masa etrafında buluşturmaya, birlikte eğlenmeye, sanat etkinliklerini desteklemeye davet eden şenliğe Modalı sanatseverlerin, birçok sokak müzisyeni, ressam, fotoğrafçı, tiyatrocunun katılması bekleniyor.

 

Gösteriler/konserler :

 

Cadebostan Kültür Merkezi'nden çocukların gösterisi

Saat 16.30'da, sahne 3

 

Performans Live Painting - Mindaugas Juknys & Tom Whitty

Saat 17.00'da, sahne 3

performanceTom-Minda.jpg

Daha önce birbirini tanımayan iki sanatçı -biri ses diğeri görsel tasarımcı- renkli şehir İstanbul'da ilk kez biraraya gelecek, birlikte 25 dakikalık canlı elektronik müzik ve resim  performansı sergileyecekler.

 

Cümbüş Cemaat - "World Music"

Saat 17.30'da, Sahne 2

 

334303_10150217285827325_662332324_6482298_1180999-copie-1.jpg


Sahne üzerine dizilmiş, ilk bakışta yaşları 23 ile 40 arasında görünen, dikkatli bakınca 15-20’yi geçmediği anlaşılabilecek 8 kişinin; bir kısmını bir yerlerden hatırladıklarını düşünecekleri bir kısmını ise ilk defa duyacakları eğlenceli şarkılar çaldıklarını görecekler. Keman, akordeon, saksafon, gitar, bass gitar, mandolin ve perküsyonlardan oluşan bir orkestra ile birlikte dans edebilecekler ve bu danslar öyle özel maharetler gerektirmeyecek, içlerinden geldiği gibi olacak. Daha önce izleyenler durmak isteyip duramadıklarını bildirdiler. Şakalar ve komiklik ise işin cabası.

 

Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın

 

 

Takatuka - Balkan Müziği

Saat 19.00'da, sahne 3


vokal,mandolin,fülüt,keman: feride sofugil, klasik gitar,vokal: umut dorudemir, akordion,vokal: mustafa sevindik, perküsyon,vokal: demir asaad, bas gitar: serkan göl  


Takatuka1.jpg

 

Balkan ezgilerini yorumlayan Takatuka 2010 yılında kuruldu ve o zamandan beri konserler ve yeni projelerle yoluna devam ediyor.23 Eylül akşamı sokak şenliğimizi müzikleriyle daha da şenlendirecek olan grubu tanımak ve kendinizi balkanlardan gelen esintilere kaptırmak isterseniz güzel bir fırsat.Hepinizi bekliyoruz...

 

Passatempo - Brezilyalı Müziği

Saat 19.45'te, Cafe Shop

 

passatempo.jpg

 

Erkin Soylu (cavaquinho) ve Barış Ünal (klasik gitar) tarafından 2009 yılında kurulan Passatempo grubu, Tuğra Sueda Tilki (yan flüt) ve Hilal Özcan'ın da (pandeiro) eklenmesiyle birlikte son halini almıştır. Brezilya geleneksel müziği olan Choro'yu seslendiren grup, kullandığı yöresel enstrumanlarıyla beraber dinleyicilerine kaliteli ve keyifli bir Brezilya müziği sunuyor.

 

 

Teneke TrampetFolk rock Konseri

Saat 20.00'da, Sahne 3

 

TENEKE TRAMPET- SOK SENLIGI

 

Buraya tıklayın

 

Capoiera Grubu Academia de Capoeira da Angola İstanbul

Saat 20.00'da, Sahne 1

 

roda_capoeira.jpg


Brezilya kökenli, dövüş ağırlıklı, folklorik bir sanattır. Capoeira’yı diğer dövüş sanatlarından ayıran temel özellik, içerisinde dövüş ve estetik, oyun ve dans, isyan ve diyalog öğelerini ritim ve uyum içinde barındırmasıdır. Bir Capoeira karşılaşması ya da oyunu (jogo), oyuncuların oluşturduğu “roda” olarak adlandırılan bir çemberin içerisinde gerçekleşir. Rodayı oluşturanlar enstrüman çalıp şarkıları söylerlerken “capoerista” adı verilen iki oyuncu çemberin kenarından içeri girerek karşılıklı oyuna başlarlar. Oyun içerisinde oyuncuların yetenekleri ve teknik bilgilerinin yanısıra özgün stilleri ve kendilerini yaratıcı ve beklenmeyen biçimlerde ifade edebilmeleri Capoeira’nın özünü oluşturur. Yapılan saldırıların çoğunlukla tekmelerle gerçekleştirilir. Savunmada ise darbeleri bloklamak yerine saldırıdan uygun bir şekilde kaçmak tercih edilir. Ortaya çıkan oyun akıcı, estetik ve ahenklidir.

 

Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın

 

 

Açık hava sergisi, katılan sanatçılar :

Esra Kızır Gökşen, Evren Gül, Feride Dayanç Atölyesi (Feride Dayanç, Handan Temiz, Nurten Voral, Zeynep Erol, Fatoş Atalay) Justin Eccles, Lesya Demchenko,Özer Çevik, Tom Whitty, Zafer Erkan, Zehra Ferda Bigat.

 

 

Esra Kızır

 

Esraportre   Esra1

1993 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunu olan sanatçı 1971 İstanbul doğumludur. Mezuniyetinin ardından çeşitli reklam ajanslarında grafik tasarımcı ve sanat yönetmeni olarak çalışmış, 2000 yılında pedagojik formasyon (Marmara Ün. Atatürk Eğitim F.) eğitimi alarak resim eğitimleri vermeye başlamıştır.
Anadoluhisarı’ndaki atölyesinde resim ve özgün baskı çalışmalarını sürdürmektedir. 2 Kişisel, 3 Online kişisel sergi açmış ve 30’un üzerinde karma sergiye katılmıştır. Çalışmaları Türkiye, Amerika, Kıbrıs, İtalya, Ukrayna ve Çin’de birçok koleksiyonda yer almaktadır.
İstanbul Exlibris Akademisi Derneği ve Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği üyesidir.

 

Evren Gül 

 

FUR 8177 resize   EvrenGul.jpg

 

Ressam Evren Gül kendisini şöyle anlatıyor: "Resim yapmak benim için; kendimi ve evreni anlama ve anlamlandırma yolunda katettiğim iç süreçlerimin bir yansımasıdır. Bu sanatın beni kabul etmesinden dolayı minnet doluyum. Ayrıca resim yapma davranışı bana varlığımı duyumsama ve bunu onaylama coşkusunu veriyor. Çünkü kendimi en rahat ifade edebildiğim alan, en çok kendime yakın olduğum alan bu.
Ortaya koyduğum ürünlerde daha çok bilinçdışı çağrılar, ve duyumsamalar yaşantılamaktayım. Özellikle otuzlu yaşlarla beraber bunun ne derece bütüncül ve hakiki bir yapı olduğunu hayretle anlamaya devam etmekteyim. Çünkü ben de artık bu yollarla, eserlerimden kendimi öğrenmeye ve anlamaya başladım. Bilinçliydi bilinçsizdi, bilincin içiydi, dışıydı derken aklımın ve vicdanımın yettiğince doğrularla yürümeye çalışıyorum.
Sanatım her zaman yeniliğe ve gelişmeye açıktır. İnternetin yaygınlaşması, teknolojik imkanlarla sanat dilinin genişlemesi, disiplinlerin birbirine yaklaşması, uluslararası fuarlardan ve sanat organizasyonlarından haberimiz olmasıyla beraber çok olumlu bir etkilenim ve değişim yaşadığımı belirtmeliyim. Bu yüzden özellikle son dönemlerden sonra yerel değerlendirmeler ve kriterler benim için belli bir mesafe kazandı. Sanatın, evrensel kalite unsurlarıyla daha çok ilgilenir oldum." 
 
Feride Dayanç Ebru Atölyesi'nden 5 sanatçı Açık Hava Sergisi'ne ebru resimleriyle katılıyor:
Feride Dayanç, Nurten Varol, Zeynep Erol, Handan Temiz, Fatoş Atalay

FerideDayanc  Feride DayancIp-34cbe

Feride Dayanç Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği üyesidir.

 

Justin Eccles

 

JustinEccles  JustinEcclesLife 2011

 

"Lowa State Üniversitesinde hem güzel sanatlar, hem de grafik tasarım bölümünü okumak, benim şimdiki tarzımı geliştirmemde aracı olmuştur. Çalışmalarım popüler kültür grafik reklam açısından da oldukça etkileyicidir. Aynı zamanda çalışmalarımın içerisinde, yaptığım seyahatler, Amerika, Almanya ve Türkiye’de sergilediğim çalışmalar ve bunların yanı sıra uzun süre geniş bir ürün yelpazesi kullanarak grafik tasarım reklamları ve ilanlar da yer almıştır. Maalesef dolgu medya dünyasında, dolgunun çevresini uyuşturanlar olduk. Görüntüler ve tipografi mesajları içeren fotoğrafları tüketmek zorunda bırakıldık. Ve ben de bu mesajları alıp yeniden yorumlayarak, izleyicinin reklam güzelliğini görebilmesini sağlamak amacıyla bir seçenek sunmaktayım."  Justin Eccles
Justin Eccles Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği üyesidir.

 

Lesya Demchenko

 

Lesya2

 

Lesya Demchenko 1974 Kiev’de (Ukrayna) doğdu. 1991 yılında Kiev Devlet Sanat Okulunu bitirdi. Ünlü Ukraynalı sanatçı Eugene Mukhoid atölyesinde çalışmalarını sürdürdü. 1992-1996 yılları arasında İtalya’nın Perugia kantinde Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam etti. 1997 yılında Bioloji Profesörü olan babasının TÜBİTAK’taki görevi nedeniyle Türkiye’ye geldi. Türkiye’de 11 kişisel sergi açan Demchenko, aynı zamanda birçok Türk sanatçının da yer aldığı karma sergilere katıldı. 2000 yılında 2 kişisel sergisini Almanya’nın Heidelberg ve Eppilheim şehirlerinde açtı. Yağlıboya ve suluboya ile yaptığı resimlere son yıllarda Kartonaj Tekniği ile yaptığı resimleri de ekledi.
 

 

Tom Whitty

 

 Tom Whitty  tOMpetit.jpg

 

 

Zafer Erkan

 

 Zafer-Erkan 02  Zafer-Erkan 01

 

1968’de Çorum’da doğdu. 1991 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Filiz Başaran atölyesinden mezun oldu. 1997 yılında aynı üniversitede “Çağdaş Türk Resminde Hayvan Simgesi” tez konusuyla yüksek lisansını tamamladı.

 

2005-2010 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2008-2009 yıllarında Haliç Üniversitesi’nde resim dersleri verdi.

 

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği üyesi olan Zafer Erkan, 7 kişisel sergi açmış, 30’dan fazla karma sergiye katılmıştır. Müze ve özel koleksiyonlarda resimleri bulunan, 5 özel ödül sahibi sanatçı halen çalışmalarını Kadıköy’deki atölyesinde sürdürmektedir.

   
Zehra Ferda Bigat

   

zehra  

 

1949'da İstanbul'da doğdu. Öğrenimi İstanbul'da yaptı. İngiltere, Fransa ve Almanya'da öğrenimini sürdürdü. Çalışma hayatına diş hekimi olarak Almanya'da başladı. Belkıs Soran'ın "Sanat Tarihi" seminerlerine devam etti. 1998'de çamura şekil vermeye başladı. Yurtiçi ve yurtdışında sergilere katıldı. 7 karma, 2 kişisel sergi açtı. Halen İstanbul'da çalışmalarına devam ediyor. Zehra Ferda Bigat Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği üyesidir.

"Sümerlerden günümüze... Ana Tanrıça'dan başlayarak kadını çeşitli rollerde görüyoruz. Doğurgan...anaç...coşkulu...sevgili...aldatılan...kalbi kırık...yaralı...parçalanmış ve yok olmuş kadın. Kırık kalbine rağmen sevgili oluyor, yok olmak pahasına üretiyor....üretiyor. Kadının tarihsel serüvenini anlatıyorum. Her bir kıvrımda sevinç ve gözyaşı bir arada şekilleniyor, bize öyküsünü anlatıyor..." Zehra Ferda Bigat

  

 

 

Atölyeler- Ücretsizdir :

Sanatçı Müslüm ile perküsyon atölyesi
18.30-19.00 arasında, sahne 1 - Herkese açık

   

ritm2.jpg

 

 

Sanatçı Ayşe Güldiz ile duvar boyası
16.00-20.00 arasında - Çocuklar için

   

64319783andy-warhol-mickey-mouse-8380-jpg Ayse petit

 

1970 istanbul doğumlu Ayşe Güldiz, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunudur. Kendi atölyesinde temel sanat ve resim dersleri veren sanatçı çocuklarla resim atölyeleri yapmaktadır. Güldiz, Sokak Şenliği'nde Hacı Şükrü Sokak'taki kilise duvarının çocuklar tarafından resimlendirilip, interaktif çalışma sonunda Pop Art bir duvar resmi oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Ayşe Güldiz Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği üyesidir. 

  

 

Ressam Şevki Özer Çevik ile triptik resim çalışması
16.00-21.00 arasında - Herkese açık

   

OzerCevik OzerCevik1.jpg

 

İnsanların özlediği, gördüğü ya da görmek istediği Moda’ yı kendilerinin seçtikleri renklerde özgürce baştan yaratıp; boyayla, fırçayla, tuvalle yaşadıkları çevreyi baştan yaratıp kısacası sanat aracılığı ile düşlerini gerçekleştirebildiklerini görmelerini sağlayıp sanata en azından bir adım daha yaklaşmalarını ve sanatı daha fazla hayatlarına sokmalarını amaçlamaktadır.

 

Çizgi Roman Derneği (Ümit Kireççi - Fatih Okta) tarafından düzenlenen Çizgi Roman Atölyesi
Cuma 23 Eylül / 17.00-18.30 Café&Shop'ta herkese açık

 

 

logodernekCizgi

 

 

 
Çizgi roman sanatının gücüyle popülerliği onu çok okunan ve yazı-çizim yeteneği olanların kendi hayal dünyalarına dalarak o alanda bir şeyler üretmeye iter. Ancak el yordamıyla bu alanda ilerlemek çok zordur. Çizgi romanın maalesef ülkemizde ciddi bir okulu da yoktur.
Çizgi  Roman Derneği'nin düzenlediği atölye temel noktaları gösteriyor, öykü yazdırıyor, o öyküyü çizdiriyor, hevesi olanların bir adım ilerlemesini sağlıyor. Sonrası... Sonrası günü geldiğinde atölyeye katılanların eserlerini okumayı beklemek oluyor.

...............................

 

 

Pour la troisième édition de Burunda Sanat Festivali, la rue Hacı Şükrü Sokak sera le terrain de retrouvailles entre voisins, artistes, amoureux des arts et passants.... Des performances surprises seront programmées, des tables installées dans la rue.... Sur le principe des fêtes des voisins, préparez votre pique-nique et venez partager un moment convivial avec l'association Lokomotif le vendredi 23 septembre de 16h à 21h.

 

Les performances : Takatuka, Cümbüş Cemaat, Teneke Trampet, Mindaugas Juknys....et d'autres invités surprise !
 

TENEKE TRAMPET- SOK SENLIGI Mindaugas Juknys

 

Expo en plein air avec Esra Kızır Gökşen, Evren Gül, l'atelier de Feride Dayanç (Feride Dayanç, Handan Temiz, Nurten Voral, Zeynep Erol, Fatoş Atalay) Justin Eccles, Lesya Demchenko,Özer Çevik, Tom Whitty, Zafer Erkan, Zehra Ferda Bigat.

 

Nous avons interrogé l'un d'entre eux, le peintre designer graphique Justin Eccles


Burunda24-25-26Eylul2010009

 

"Mes études dans les Beaux Arts et le Design Graphique à l'université de l'Iowa ont contribué au développement de mon style actuel. Mon travail est influencé par la publicité graphique de la culture populaire. Voyager et exposer aux Etats Unis, en Allemagne, en Turquie, ont joué sur ma façon d'utiliser la publicité et les annonces issues de toutes ces variétés de cultures, époques et produits. Dans ce monde saturé par les médias, nous devenons insensibles aux choses qui nous entourent. Nous sommes assujettis aux images et typographies qui portent le message de la consommation. En m'emparant de ces messages et en les ré-interprétant je donne à celui qui regarde une autre option, celle d'y voir de la beauté". Justin Eccles, membre de l'association Lokomotif

 

Les ateliers - Gratuit 

Percussions avec l'artiste Müslüm
Entre 18.30-19.00 - Ouvert à tous

Mur peint avec l'artiste Ayşe Güldiz façon pop art
Entre 16.00-20.00 - Pour les enfants

Réalisation d'une oeuvre sous forme de triptyque avec le peintre Şevki Özer
Entre 16.00-21.00 - Ouvert à tous

Atelier de bande dessinée avec l'association de bande dessinée animé par Ümit Kireççi et Fatih Okta
17.00-18.30 Coffe Shop - Ouvert à tous

 

    

 

Tag(s) : #Festival Vagonu-Wagon des festivals

Partager cet article

Repost 0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :