Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

1-6 Temmuz 2013’te Avusturya’nın Leibnitz kentinde, Retzhof Kalesi ev sahipliğinde, Sergei Ostrenko ile birlikte fiziksel tiyatro, performans sanatları laboratuarına katılan Gonca Gümüşayak, Haziran ayındaki Gezi Parkı direnişinin “Diriliş”e dönüştüğü enerjiden çok etkilendiğini belirterek bu enerjiyi Viyana’daki sanatçı dostlarıyla paylaştığını anlattı.

Sabahın erken saatlerinde Thai-Chi Chi-qung, ardından Meyerhold Biomechanics Tekniği, Tiyatral Gestus ve fiziksel aksiyon hareket üzerine çalışmalarda bulunan 20 kişilik uluslararası ekipte Türkiye’den Gonca’nın yanısıra Rusya, Çin, Japonya, Amerika, Litvenya, Portekiz, Meksika’dan katılımcılar da vardı. Gonca’nın liderliğinde bir hafta boyunca REBIRTH OFF THE TREE- Bir Ağaçtan Yeniden Doğuşu adını verdikleri bir projeyi hayata geçirdiler.

15-25 Temmuz’da Viyana’daki Impulstanz Festivali’ne katılan dansçımız araştırma ve uygulama projelerinde yer aldı, atölye çalışmalarına katıldı. Bu araştırma projelerinden biri Magdelena Chowaniec ve Valerie Oberleithner ile birlikte idi. Koreografların ortak projesi “In Search For WE” idi. Sanat çevreleri içinde yeniden bir BİZ bulunabilir mi?yi araştıran çalışmanın manifestosu Viyana’nın çeşitli kamusal alanlarında paylaşıldı.

Gonca Gümüşayak, 27-28 Temmuz’da Uluslararası Çağdaş Dans Eğitimi Belgeleme Sempozyumu’na katıldı. Burada eski ve yeni uluslarası eğitmenleriyle yeniden görüşme ve paylaşma fırsatı buldu. Paylaşımlardan öğrendi ve bunları aktarmanın yollarını keşfetti. The Return International Documentation of Contemporary Dance Education: www.idocde.net”

29 Temmuz -2 Ağustos’ta uluslararası çağdaş dans camiasının önemli koreografları Jeromé Bel ve Trajal Harrell ile “Performance Research Hell” Araştırma Projesi’nin üzerinde çalıştı.

Keith Hennessy ile “Performing Queer Atölyesi”nde toplumsal cinsiyet, toplumda dışlanma, sınırlar ve sınır bölgelerinin genişlemesi konuları üzerinde terorik ve pratik çalışmalar yaptı.

Festival etkinlikleri yanısıra Viyana’da bulunduğu dönem içerisinde Kunst Für Widerstand “ Direniş için Sanat” ekibi ile tanışma fırsatı bulan Gonca, sanatçı dostları ile birlikte “Liquid Politic” kavramı üzerine yoğunlaştı. Dans ve ses performansı Liquid Politik için birlikte kostüm, sahne tasarımı, grafik tasarımı, müzik, metin ve performans üretimi gerçekleştirdiler. 3 ve 4 Ağustos 2013’te iki farklı kamusal alanda sergilediler.

Liquid Politic eseriyle Kunst für Widerstand ekibi bir sonraki gösterimlerini 21 Eylül 2013 saat 20.30’da - Abbasaga Parkı'na 20.30 (Istanbul) - gerçekleştirecek:

Cihannüma Mahallesi, Çömezler Sokak No. 16 Beşiktaş Abbasağa Parkı üst girişi

"Liquid Politic"Gösterisi  - 21 Eylül/septembre "Liquid Politic"Gösterisi  - 21 Eylül/septembre
"Liquid Politic"Gösterisi  - 21 Eylül/septembre
Tag(s) : #Üyeler Özel Vagonu-Compartiment des membres

Partager cet article

Repost 0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :